Historia szpitala

Ponad 100 lat historii szpitala UCK

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nowego cyklu filmów historycznych opowiadających o dziejach szpitala przy ul. Dębinki - począwszy od 1911 roku, aż do chwili obecnej. Wystąpiło w nich czterech świetnych historyków architektury: Aurelia Bladowska, Jagoda Załęska-Kaczko, Beata Oracz i Szymon Jocek. Specjalizując się w badaniach nad wybranymi okresami architektury gdańskiej, podsumowali przemiany urbanistyczne i architektoniczne, do których doszło na terenie naszego szpitala na przestrzeni tak wielu lat.

W filmach zaprezentowaliśmy bardzo bogaty wybór zdjęć i ilustracji, nigdy wcześniej nie wykorzystanych w jednej publikacji. Pozyskaliśmy je z dawnych i współczesnych opracowań, a także z licznych archiwów publicznych i prywatnych. Co więcej, filmy wzbogaciliśmy wyjątkowymi, współczesnymi ujęciami wykonanymi przez Rafała Malko - dzięki temu widzowi bardzo łatwo przenieść się w czasie, przypomnieć sobie nieistniejące już gmachy, a zachowane budynki odkryć od nowa.

Chcemy podziękować wszystkim osobom zaangażowanym i wspierającym produkcję naszych nagrań, w tym licznym pracownikom GUMed i UCK – oni wiedzą, że pisząc te słowa, właśnie ich mamy na myśli :)

***

Historia zabudowy dawnego Szpitala Miejskiego przy ul. Dębinki, obecnego szpitala klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, sięga początków XX wieku, kiedy to w 1911 roku oddano go do użytku. Utworzono w nim dwa oddziały lecznicze - chirurgiczny i medyczny. Według ówczesnych tendencji panujących w budownictwie szpitalnym, poszczególne funkcje szpitala rozlokowano w kilkupiętrowych budynkach i w licznych parterowych pawilonach, które otoczono zielenią. W okresie międzywojennym Szpital Miejski przeszedł modernistyczną rozbudowę, a następnie przystosowano go do potrzeb trwającego konfliktu zbrojnego. 

Wraz z końcem II wojny światowej, na jego terenie urządzono szpital kliniczny nowo powstałej Akademii Lekarskiej w Gdańsku (późniejsze AMG i GUMed). Stworzyli go polscy lekarze przybyli z terenów dawnej II Rzeczypospolitej. W pierwszych latach powojennych skupiono się na rozbudowie bazy dydaktycznej szpitala, jednak równolegle, systematycznie rozwijała się także jego część kliniczna. Pośród dawnych budynków wniesione zostały kolejne gmachy nawiązujące do tradycji budownictwa II RP, reprezentujące estetykę zgodną z doktryną socrealizmu, a także budynki socmodernistyczne i postmodernistyczne. W 2008 roku na górnym tarasie szpitala UCK, rozpoczęto przebudowę części kompleksu, a wznosząc nowe przestrzenne bloki Centrum Medycyny Inwazyjnej i Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, pacjentom szpitala klinicznego zapewniono nową jakość leczenia. 

Wystąpili: Aurelia Bladowska, Jagoda Załęska-Kaczko, Beata Oracz, Szymon Jocek
Produkcja: Beata Oracz/UCK
Reżyseria i zdjęcia: Rafał Malko 


Szpital Miejski w Gdańsku Wrzeszczu, obecnie teren Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, współczesne opracowanie historycznych fotografii z pocz. XX w., widok od strony parku leśnego w kierunku ulic Smoluchowskiego i Dębinki. Oprac. T. Keslinka.

Część 1.

Aurelia Bladowska
Początek XX w. Budowa Szpitala Miejskiego w Gdańsku Wrzeszczu [PDF]

Część 2. 

Jagoda Załęska-Kaczko
Rozbudowa Szpitala do 1945 roku

Część 3.

Beata Oracz
Polski szpital - lata 1945-1956

Część 4. 

Szymon Jocek
Rozbudowa Szpitala po 1956 roku